TE Connectivity Raychem Cable Protection FLDWC0311-16-6CS2736-L030
FLDWC0311-16-6CS2736-L030
Part No.:
FLDWC0311-16-6CS2736-L030
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
ShinYuaFLDWC0311-16-6CS2736-L030.pdf
Description:
HOOK-UP DL STRND 16AWG BLUE 1'
Packaging:
Bulk
Series:
FlexLite DW
ProductStatus:
Active
CableType:
Hook-Up, Dual Wall
WireGauge:
16 AWG
ConductorStrand:
19/29
ConductorMaterial:
Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Material:
Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Jacket(Insulation)Diameter:
0.081 (2.06mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.004 (0.09mm)
Length:
1.00' (0.30m)
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
-45°C ~ 125°C