TE Connectivity Raychem Cable Protection FLTWD0311-12-9
FLTWD0311-12-9
Part No.:
FLTWD0311-12-9
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
ShinYuaFLTWD0311-12-9.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 12AWG 600V WHITE
Packaging:
Bulk
Series:
FlexLite TW
ProductStatus:
Active
CableType:
Hook-Up
WireGauge:
12 AWG
ConductorStrand:
37/28
ConductorMaterial:
Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Material:
Polyester
Jacket(Insulation)Diameter:
0.108 (2.74mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.006 (0.15mm)
Length:
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
135°C