Schaffner EMC Inc. FN9233ES-12-06
FN9233ES-12-06
Part No.:
FN9233ES-12-06
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
Category:
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Package:
Datasheet:
ShinYuaFN9233ES-12-06.pdf
Description:
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Packaging:
Tray
Series:
FN 9233E
ProductStatus:
Active
ConnectorStyle:
IEC 320-C14
ConnectorType:
Receptacle, Male Blades
CurrentRating-ApplianceInlet:
VoltageRating-ApplianceInlet:
NumberofPositions:
3
FilterType:
Filtered (EMI, RFI) - Commercial
CurrentRating-Filter:
12A
SwitchFeatures:
CurrentRating-CircuitBreaker:
AccomodatesaFuse:
No
MountingType:
Panel Mount, Snap-In
Termination:
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Features:
Earth Line Choke
FuseHolderDrawer:
PanelCutoutDimensions:
Rectangular - 28.50mm x 21.50mm
PanelThickness:
0.028 ~ 0.059 (0.70mm ~ 1.50mm)