Triad Magnetics FP10-4800
FP10-4800
Part No.:
FP10-4800
Manufacturer:
Triad Magnetics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
ShinYuaFP10-4800.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 48VA TH
Packaging:
Box
Series:
Flat Pack™
ProductStatus:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage-Primary:
115V, 230V
Voltage-Secondary(FullLoad):
Parallel 5V, Series 10V
Current-Output(Max):
Parallel 9.6A, Series 4.8A
PrimaryWinding(s):
Dual
SecondaryWinding(s):
Dual
CenterTap:
No
Power-Max:
48VA
MountingType:
Through Hole
TerminationStyle:
PC Pin
Size/Dimension:
79.25mm L x 63.50mm W
Height-Seated(Max):
34.93mm