Triad Magnetics FP12-200-B
FP12-200-B
Part No.:
FP12-200-B
Manufacturer:
Triad Magnetics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
ShinYuaFP12-200-B.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 2.5VA TH
Packaging:
Bulk
Series:
Flat Pack™
ProductStatus:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage-Primary:
115V, 230V
Voltage-Secondary(FullLoad):
Parallel 6.3V, Series 12.6V
Current-Output(Max):
Parallel 400mA, Series 200mA
PrimaryWinding(s):
Dual
SecondaryWinding(s):
Dual
CenterTap:
No
Power-Max:
2.5VA
MountingType:
Through Hole
TerminationStyle:
PC Pin
Size/Dimension:
47.63mm L x 39.67mm W
Height-Seated(Max):
16.51mm