Triad Magnetics FP24-1000
FP24-1000
Part No.:
FP24-1000
Manufacturer:
Triad Magnetics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
ShinYuaFP24-1000.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 24VA TH
Packaging:
Box
Series:
Flat Pack™
ProductStatus:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage-Primary:
115V, 230V
Voltage-Secondary(FullLoad):
Parallel 12V, Series 24V
Current-Output(Max):
Parallel 2A, Series 1A
PrimaryWinding(s):
Dual
SecondaryWinding(s):
Dual
CenterTap:
No
Power-Max:
24VA
MountingType:
Through Hole
TerminationStyle:
PC Pin
Size/Dimension:
72.90mm L x 57.15mm W
Height-Seated(Max):
34.93mm