Riedon FPS2B-0R075F1
FPS2B-0R075F1
Part No.:
FPS2B-0R075F1
Manufacturer:
Riedon
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
ShinYuaFPS2B-0R075F1.pdf
Description:
RES 0.075 OHM 1% 1.5W D2PAK
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
FPS
ProductStatus:
Active
Resistance:
75 mOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
1.5W
Composition:
Metal Foil
Features:
Current Sense, Non-Inductive
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 130°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.500 L x 0.400 W (12.70mm x 10.16mm)
Height-Seated(Max):
0.161 (4.10mm)