Triad Magnetics FS120-300
FS120-300
Part No.:
FS120-300
Manufacturer:
Triad Magnetics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
ShinYuaFS120-300.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 36VA TH
Packaging:
Box
Series:
Split Pack™
ProductStatus:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage-Primary:
115V, 230V
Voltage-Secondary(FullLoad):
Parallel 60V, Series 120V
Current-Output(Max):
Parallel 600mA, Series 300mA
PrimaryWinding(s):
Dual
SecondaryWinding(s):
Dual
CenterTap:
No
Power-Max:
36VA
MountingType:
Through Hole
TerminationStyle:
PC Pin
Size/Dimension:
66.68mm L x 55.55mm W
Height-Seated(Max):
39.67mm