Triad Magnetics FS12-2850
FS12-2850
Part No.:
FS12-2850
Manufacturer:
Triad Magnetics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
ShinYuaFS12-2850.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 36VA TH
Packaging:
Box
Series:
Split Pack™
ProductStatus:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage-Primary:
115V, 230V
Voltage-Secondary(FullLoad):
Parallel 6.3V, Series 12.6V
Current-Output(Max):
Parallel 5.7A, Series 2.85A
PrimaryWinding(s):
Dual
SecondaryWinding(s):
Dual
CenterTap:
No
Power-Max:
36VA
MountingType:
Through Hole
TerminationStyle:
PC Pin
Size/Dimension:
66.68mm L x 55.55mm W
Height-Seated(Max):
39.67mm