Murata Electronics GCD188R72A103KA01D
GCD188R72A103KA01D
Part No.:
GCD188R72A103KA01D
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ShinYuaGCD188R72A103KA01D.pdf
Description:
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603
  • Related Categories
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
GCD
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
100V
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Open Mode
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.035 (0.90mm)