Murata Electronics GCM155R71C104JA55D
GCM155R71C104JA55D
Part No.:
GCM155R71C104JA55D
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
ShinYuaGCM155R71C104JA55D.pdf
Description:
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402
  • Related Categories
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
GCM
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±5%
Voltage-Rated:
16V
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.022 (0.55mm)