Murata Electronics GCM155R72A152KA37D
GCM155R72A152KA37D
Part No.:
GCM155R72A152KA37D
Datasheet:
ShinYuaGCM155R72A152KA37D.pdf
Description:
CAP CER 1500PF 100V X7R 0402
Capacitance:
1500 pF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
100V
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.022 (0.55mm)