Murata Electronics GCM1885C1H101FA16D
GCM1885C1H101FA16D
Part No.:
GCM1885C1H101FA16D
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ShinYuaGCM1885C1H101FA16D.pdf
Description:
CAP CER 100PF 50V C0G/NP0 0603
  • Related Categories
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
GCM
ProductStatus:
Not For New Designs
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±1%
Voltage-Rated:
50V
TemperatureCoefficient:
C0G, NP0
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.035 (0.90mm)