Murata Electronics GR355DD72E474KW01L
GR355DD72E474KW01L
Part No.:
GR355DD72E474KW01L
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
2220 (5750 Metric)
Datasheet:
ShinYuaGR355DD72E474KW01L.pdf
Description:
CAP CER 0.47UF 250V X7T 2220
  • Related Categories
Package/Case:
2220 (5750 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
GR3
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
250V
TemperatureCoefficient:
X7T
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.224 L x 0.197 W (5.70mm x 5.00mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.079 (2.00mm)