Murata Electronics GRM1555C1E1R2BZ01D
GRM1555C1E1R2BZ01D
Part No.:
GRM1555C1E1R2BZ01D
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
ShinYuaGRM1555C1E1R2BZ01D.pdf
Description:
CAP CER 1.2PF 25V C0G/NP0 0402
  • Related Categories
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
GRM
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
1.2 pF
Tolerance:
±0.1pF
Voltage-Rated:
25V
TemperatureCoefficient:
C0G, NP0
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.022 (0.55mm)