Murata Electronics GRM155C80J106ME11J
GRM155C80J106ME11J
Part No.:
GRM155C80J106ME11J
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
ShinYuaGRM155C80J106ME11J.pdf
Description:
CAP CER 10UF 6.3V X6S 0402
  • Related Categories
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
GRM
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3V
TemperatureCoefficient:
X6S
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.028 (0.70mm)