Murata Electronics GRM216R71C563KA01D
GRM216R71C563KA01D
Part No.:
GRM216R71C563KA01D
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ShinYuaGRM216R71C563KA01D.pdf
Description:
CAP CER 0.056UF 16V X7R 0805
  • Related Categories
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
GRM
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
0.056 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
16V
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.028 (0.70mm)