Murata Electronics GRM3197U1H563JA01D
GRM3197U1H563JA01D
Part No.:
GRM3197U1H563JA01D
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ShinYuaGRM3197U1H563JA01D.pdf
Description:
CAP CER 0.056UF 50V U2J 1206
  • Related Categories
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
GRM
ProductStatus:
Not For New Designs
Capacitance:
0.056 µF
Tolerance:
±5%
Voltage-Rated:
50V
TemperatureCoefficient:
U2J
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.037 (0.95mm)