Broadcom Limited HCPL-2200-000E
HCPL-2200-000E
Part No.:
HCPL-2200-000E
Manufacturer:
Broadcom Limited
Category:
Optoisolators - Logic Output
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
ShinYuaHCPL-2200-000E.pdf
Description:
OPTOISO 3.75KV TRI-STATE 8DIP
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
NumberofChannels:
1
Inputs-Side1/Side2:
1/0
Voltage-Isolation:
3750Vrms
CommonModeTransientImmunity(Min):
1kV/µs
InputType:
DC
OutputType:
Tri-State
Current-Output/Channel:
25 mA
DataRate:
2.5MBd
PropagationDelaytpLH/tpHL(Max):
300ns, 300ns
Rise/FallTime(Typ):
55ns, 15ns
Voltage-Forward(Vf)(Typ):
1.5V
Current-DCForward(If)(Max):
10mA
Voltage-Supply:
4.5V ~ 20V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C