Broadcom Limited HCPL-2601-020E
HCPL-2601-020E
Part No.:
HCPL-2601-020E
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
ShinYuaHCPL-2601-020E.pdf
Description:
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 8DIP
Voltage-Isolation:
5000Vrms
CommonModeTransientImmunity(Min):
10kV/µs
OutputType:
Open Collector, Schottky Clamped
Current-Output/Channel:
50 mA
DataRate:
10MBd
PropagationDelaytpLH/tpHL(Max):
100ns, 100ns
Rise/FallTime(Typ):
24ns, 10ns
Voltage-Forward(Vf)(Typ):
1.5V
Current-DCForward(If)(Max):
20mA
Voltage-Supply:
4.5V ~ 5.5V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C