Broadcom Limited HCPL-260L-020
HCPL-260L-020
Part No.:
HCPL-260L-020
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
ShinYuaHCPL-260L-020.pdf
Description:
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 8DIP
ProductStatus:
Discontinued at Mosen
Voltage-Isolation:
5000Vrms
CommonModeTransientImmunity(Min):
10kV/µs
OutputType:
Open Collector, Schottky Clamped
Current-Output/Channel:
50 mA
DataRate:
15MBd
PropagationDelaytpLH/tpHL(Max):
75ns, 75ns
Rise/FallTime(Typ):
24ns, 10ns
Voltage-Forward(Vf)(Typ):
1.5V
Current-DCForward(If)(Max):
20mA
Voltage-Supply:
2.7V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C