Broadcom Limited HCPL-3120-300E
HCPL-3120-300E
Part No.:
HCPL-3120-300E
Manufacturer:
Broadcom Limited
Category:
Isolators - Gate Drivers
Package:
8-SMD, Gull Wing
Datasheet:
ShinYuaHCPL-3120-300E.pdf
Description:
OPTOISO 3.75KV GATE DRVR 8DIP GW
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
Technology:
Optical Coupling
NumberofChannels:
1
Voltage-Isolation:
3750Vrms
CommonModeTransientImmunity(Min):
25kV/µs
PropagationDelaytpLH/tpHL(Max):
500ns, 500ns
PulseWidthDistortion(Max):
300ns
Rise/FallTime(Typ):
100ns, 100ns
Current-OutputHighLow:
2A, 2A
Current-PeakOutput:
2.5A
Voltage-Forward(Vf)(Typ):
1.5V
Current-DCForward(If)(Max):
25 mA
Voltage-OutputSupply:
15V ~ 30V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 100°C