Broadcom Limited HCPL-5121-300
HCPL-5121-300
Part No.:
HCPL-5121-300
Manufacturer:
Broadcom Limited
Category:
Isolators - Gate Drivers
Package:
8-CSMD, Gull Wing
Datasheet:
ShinYuaHCPL-5121-300.pdf
Description:
OPTOISO 1.5KV GATE DRVR 8DIPGW
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Technology:
Optical Coupling
NumberofChannels:
1
Voltage-Isolation:
1500VDC
CommonModeTransientImmunity(Min):
10kV/µs
PropagationDelaytpLH/tpHL(Max):
500ns, 500ns
PulseWidthDistortion(Max):
300ns
Rise/FallTime(Typ):
100ns, 100ns
Current-OutputHighLow:
2A, 2A
Current-PeakOutput:
2.5A
Voltage-Forward(Vf)(Typ):
1.5V
Current-DCForward(If)(Max):
25 mA
Voltage-OutputSupply:
15V ~ 30V
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C