Broadcom Limited HCPL-5151-300
HCPL-5151-300
Part No.:
HCPL-5151-300
Category:
Isolators - Gate Drivers
Package:
8-CSMD, Gull Wing
Datasheet:
ShinYuaHCPL-5151-300.pdf
Description:
OPTOISO 1.5KV GATE DRVR 8DIPGW
Packaging:
Bulk
Active
Technology:
Optical Coupling
Voltage-Isolation:
1500VDC
CommonModeTransientImmunity(Min):
10kV/µs
PropagationDelaytpLH/tpHL(Max):
500ns, 500ns
PulseWidthDistortion(Max):
300ns
Rise/FallTime(Typ):
100ns, 100ns
Current-OutputHighLow:
500mA, 500mA
Current-PeakOutput:
600mA
Voltage-Forward(Vf)(Typ):
1.5V
Current-DCForward(If)(Max):
25 mA
Voltage-OutputSupply:
15V ~ 30V
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C