Broadcom Limited HCPL-5200
HCPL-5200
Part No.:
HCPL-5200
Category:
Optoisolators - Logic Output
Package:
8-CDIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
ShinYuaHCPL-5200.pdf
Description:
OPTOISO 1.5KV TRI-STATE 8DIP
Packaging:
Tube
1
Inputs-Side1/Side2:
1/0
Voltage-Isolation:
1500VDC
CommonModeTransientImmunity(Min):
1kV/µs
InputType:
DC
OutputType:
Tri-State
Current-Output/Channel:
15 mA
DataRate:
5MBd
PropagationDelaytpLH/tpHL(Max):
350ns, 350ns
Rise/FallTime(Typ):
45ns, 10ns
Voltage-Forward(Vf)(Typ):
1.3V
Current-DCForward(If)(Max):
8mA
Voltage-Supply:
4.5V ~ 20V
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C