Broadcom Limited HCPL-5300
HCPL-5300
Part No.:
HCPL-5300
Category:
Optoisolators - Logic Output
Package:
8-CDIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
ShinYuaHCPL-5300.pdf
Description:
OPTOISO 1.5KV OPN COLLECTOR 8DIP
Packaging:
Tube
1
Inputs-Side1/Side2:
1/0
Voltage-Isolation:
1500VDC
CommonModeTransientImmunity(Min):
10kV/µs (Typ)
InputType:
DC
OutputType:
Open Collector, Schottky Clamped
Current-Output/Channel:
15 mA
DataRate:
PropagationDelaytpLH/tpHL(Max):
750ns, 500ns
Rise/FallTime(Typ):
Voltage-Forward(Vf)(Typ):
1.5V
Current-DCForward(If)(Max):
25mA
Voltage-Supply:
4.5V ~ 30V
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C