Broadcom Limited HCPL-M600-500E
HCPL-M600-500E
Part No.:
HCPL-M600-500E
Manufacturer:
Broadcom Limited
Category:
Optoisolators - Logic Output
Package:
6-SOIC (0.173, 4.40mm Width), 5 Leads
Datasheet:
ShinYuaHCPL-M600-500E.pdf
Description:
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 5SO
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
NumberofChannels:
1
Inputs-Side1/Side2:
1/0
Voltage-Isolation:
3750Vrms
CommonModeTransientImmunity(Min):
10kV/µs (Typ)
InputType:
DC
OutputType:
Open Collector, Schottky Clamped
Current-Output/Channel:
50 mA
DataRate:
10MBd
PropagationDelaytpLH/tpHL(Max):
75ns, 75ns
Rise/FallTime(Typ):
24ns, 10ns
Voltage-Forward(Vf)(Typ):
1.5V
Current-DCForward(If)(Max):
20mA
Voltage-Supply:
4.5V ~ 5.5V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C