Cornell Dubilier Electronics (CDE) HES122G450X4L
HES122G450X4L
Part No.:
HES122G450X4L
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaHES122G450X4L.pdf
Description:
CAP ALUM 1200UF 450V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
HES
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
0%, +50%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
69mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
7.1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
8.733 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.625 (117.48mm)