Cornell Dubilier Electronics (CDE) HES132G400V4C
HES132G400V4C
Part No.:
HES132G400V4C
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaHES132G400V4C.pdf
Description:
CAP ALUM 1300UF 400V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
HES
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1300 µF
Tolerance:
0%, +50%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
66mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
5.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.642 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)