Cornell Dubilier Electronics (CDE) HES142G350W5C
HES142G350W5C
Part No.:
HES142G350W5C
Datasheet:
ShinYuaHES142G350W5C.pdf
Description:
CAP ALUM 1400UF 350V SCREW
Capacitance:
1400 µF
Tolerance:
0%, +50%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
80mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
6.2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
7.626 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
5.125 (130.18mm)