Cornell Dubilier Electronics (CDE) HES152G450X5L
HES152G450X5L
Part No.:
HES152G450X5L
Datasheet:
ShinYuaHES152G450X5L.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 450V SCREW
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
0%, +50%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
56mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
8.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
10.455 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)