Cornell Dubilier Electronics (CDE) HES162G350V4C
HES162G350V4C
Part No.:
HES162G350V4C
Datasheet:
ShinYuaHES162G350V4C.pdf
Description:
CAP ALUM 1600UF 350V SCREW
Capacitance:
1600 µF
Tolerance:
0%, +50%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
62mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
5.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.888 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)