Cornell Dubilier Electronics (CDE) HES172G450W4C
HES172G450W4C
Part No.:
HES172G450W4C
Datasheet:
ShinYuaHES172G450W4C.pdf
Description:
CAP ALUM 1700UF 450V SCREW
Capacitance:
1700 µF
Tolerance:
0%, +50%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
51mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
7.1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
8.733 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)