Cornell Dubilier Electronics (CDE) HES192G350V4L
HES192G350V4L
Part No.:
HES192G350V4L
Datasheet:
ShinYuaHES192G350V4L.pdf
Description:
CAP ALUM 1900UF 350V SCREW
Capacitance:
1900 µF
Tolerance:
0%, +50%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
53mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
6.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
7.872 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
4.625 (117.48mm)