Cornell Dubilier Electronics (CDE) HES272G450W5L
HES272G450W5L
Part No.:
HES272G450W5L
Datasheet:
ShinYuaHES272G450W5L.pdf
Description:
CAP ALUM 2700UF 450V SCREW
Capacitance:
2700 µF
Tolerance:
0%, +50%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
34mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
9.9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
12.177 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)