Cornell Dubilier Electronics (CDE) HES312G350X3L
HES312G350X3L
Part No.:
HES312G350X3L
Datasheet:
ShinYuaHES312G350X3L.pdf
Description:
CAP ALUM 3100UF 350V SCREW
Capacitance:
3100 µF
Tolerance:
0%, +50%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
40mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
8.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
10.578 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
3.625 (92.08mm)