Cornell Dubilier Electronics (CDE) HES342G350W5C
HES342G350W5C
Part No.:
HES342G350W5C
Datasheet:
ShinYuaHES342G350W5C.pdf
Description:
CAP ALUM 3400UF 350V SCREW
Capacitance:
3400 µF
Tolerance:
0%, +50%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
34mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
9.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
11.562 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
5.125 (130.18mm)