Cornell Dubilier Electronics (CDE) HES401G450V3L
HES401G450V3L
Part No.:
HES401G450V3L
Datasheet:
ShinYuaHES401G450V3L.pdf
Description:
CAP ALUM 400UF 450V SCREW
Capacitance:
400 µF
Tolerance:
0%, +50%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
203mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.567 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
3.625 (92.08mm)