Cornell Dubilier Electronics (CDE) HES412G400X5C
HES412G400X5C
Part No.:
HES412G400X5C
Datasheet:
ShinYuaHES412G400X5C.pdf
Description:
CAP ALUM 4100UF 400V SCREW
Capacitance:
4100 µF
Tolerance:
0%, +50%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
27mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
11.9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
14.637 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.125 (130.18mm)