Cornell Dubilier Electronics (CDE) HES442G350X4L
HES442G350X4L
Part No.:
HES442G350X4L
Datasheet:
ShinYuaHES442G350X4L.pdf
Description:
CAP ALUM 4400UF 350V SCREW
Capacitance:
4400 µF
Tolerance:
0%, +50%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
29mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
11 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
13.53 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.625 (117.48mm)