Cornell Dubilier Electronics (CDE) HES502G350X5C
HES502G350X5C
Part No.:
HES502G350X5C
Datasheet:
ShinYuaHES502G350X5C.pdf
Description:
CAP ALUM 5000UF 350V SCREW
Capacitance:
5000 µF
Tolerance:
0%, +50%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
26mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
12.1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
14.883 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.125 (130.18mm)