Cornell Dubilier Electronics (CDE) HES562G350X5L
HES562G350X5L
Part No.:
HES562G350X5L
Datasheet:
ShinYuaHES562G350X5L.pdf
Description:
CAP ALUM 5600UF 350V SCREW
Capacitance:
5600 µF
Tolerance:
0%, +50%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
24mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
13.2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
16.236 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)