Cornell Dubilier Electronics (CDE) HES701G450V3C
HES701G450V3C
Part No.:
HES701G450V3C
Datasheet:
ShinYuaHES701G450V3C.pdf
Description:
CAP ALUM 700UF 450V SCREW
Capacitance:
700 µF
Tolerance:
0%, +50%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
125mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.305 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
3.125 (79.38mm)