Cornell Dubilier Electronics (CDE) HES901G350V5C
HES901G350V5C
Part No.:
HES901G350V5C
Datasheet:
ShinYuaHES901G350V5C.pdf
Description:
CAP ALUM 900UF 350V SCREW
Capacitance:
900 µF
Tolerance:
0%, +50%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
110mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
5.658 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
5.125 (130.18mm)