Amphenol Anytek HI0720530000G
HI0720530000G
Part No.:
HI0720530000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
ShinYuaHI0720530000G.pdf
Description:
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 7.5MM
Packaging:
Bulk
Series:
HI
ProductStatus:
Active
Type:
Plug, Female Sockets
NumberofPositions:
7
PositionsPerLevel:
7
NumberofLevels:
1
Pitch:
0.295 (7.50mm)
HeaderOrientation:
PlugWireEntry:
180°
TerminationStyle:
Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
MountingType:
Free Hanging (In-Line)
Current-IEC:
Voltage-IEC:
Current-UL:
15 A
Voltage-UL:
300 V
WireGaugeorRange-AWG:
12-28 AWG
WireGaugeorRange-mm²:
Color:
Green
OperatingTemperature:
-40°C ~ 115°C