Solidlite HL3528A-ZRM-060MA
HL3528A-ZRM-060MA
Part No.:
HL3528A-ZRM-060MA
Manufacturer:
Solidlite
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
HL3528A-ZRM-060MA.pdf
Description:
3528 60MA RED LED
  • Related Categories
Package/Case:
1411 (3528 Metric)
Packaging:
Retail Package
Series:
ProductStatus:
Active
Color:
Red
Configuration:
LensColor:
LensTransparency:
MillicandelaRating:
825mcd
LensStyle:
Round with Flat Top
LensSize:
Voltage-Forward(Vf)(Typ):
2.2V
Current-Test:
60mA
ViewingAngle:
120°
MountingType:
Surface Mount
Wavelength-Dominant:
Wavelength-Peak:
660nm
Features:
Size/Dimension:
3.50mm L x 2.80mm W