Solidlite HL5050A-3C-150MA
HL5050A-3C-150MA
Part No.:
HL5050A-3C-150MA
Manufacturer:
Solidlite
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
2020 (5050 Metric)
Datasheet:
ShinYuaHL5050A-3C-150MA.pdf
Description:
5050 150MA RGB LED
  • Related Categories
Package/Case:
2020 (5050 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Configuration:
Independent
LensColor:
Colorless
LensTransparency:
Clear
MillicandelaRating:
7500mcd Red, 12500mcd Green, 1900mcd Blue
LensStyle:
Round with Flat Top
LensSize:
4.40mm Dia
Voltage-Forward(Vf)(Typ):
2.3V Red, 3.3V Green, 3.3V Blue
Current-Test:
150mA Red, 150mA Green, 150mA Blue
ViewingAngle:
120°
MountingType:
Surface Mount
Wavelength-Dominant:
625nm Red, 528nm Green, 455nm Blue
Wavelength-Peak:
Features:
Size/Dimension:
5.40mm L x 5.00mm W