Stackpole Electronics Inc HMC0402JT82M0
HMC0402JT82M0
Part No.:
HMC0402JT82M0
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
ShinYuaHMC0402JT82M0.pdf
Description:
RES 82M OHM 5% 1/16W 0402
  • Related Categories
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
HMC
ProductStatus:
Active
Resistance:
82 MOhms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
0.063W, 1/16W
Composition:
Thick Film
Features:
TemperatureCoefficient:
±400ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Height-Seated(Max):
0.016 (0.40mm)