Taiyo Yuden HMK212BJ224MG-T
HMK212BJ224MG-T
Part No.:
HMK212BJ224MG-T
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ShinYuaHMK212BJ224MG-T.pdf
Description:
CAP CER 0.22UF 100V X5R 0805
  • Related Categories
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
M
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100V
TemperatureCoefficient:
X5R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.053 (1.35mm)