Broadcom Limited HSMS-C120
HSMS-C120
Part No.:
HSMS-C120
Manufacturer:
Broadcom Limited
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
ShinYuaHSMS-C120.pdf
Description:
LED RED CLEAR CHIP SMD R/A
  • Related Categories
Package/Case:
2-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
Color:
Red
Configuration:
Standard
LensColor:
Colorless
LensTransparency:
Clear
MillicandelaRating:
10mcd
LensStyle:
Rectangle with Domed Top
LensSize:
1.20mm x 0.60mm
Voltage-Forward(Vf)(Typ):
2.1V
Current-Test:
20mA
ViewingAngle:
155°
MountingType:
Surface Mount, Right Angle
Wavelength-Dominant:
626nm
Wavelength-Peak:
630nm
Features:
Size/Dimension:
1.60mm L x 1.00mm W